Szelki sportowe dla psa - wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz 0
Szelki sportowe dla psa - wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz

Gdy stajesz przed wyborem szelek do sportu dla Twojego psa, może okazać się, że szeroka oferta różnych producentów przeszkodzi Ci skupić się na tym, co ważne. Pamiętaj, że psy różnią się budową ciała i szelki, które kupił Twój znajomy, nawet uwzględniając inny rozmiar, mogą nie odpowiadać Twojemu psu. Ponadto, Twój pies może wymagać innego typu do biegania w canicrossie, z rowerzystą (bikejoring), z narciarzem (skijoring) i innych do sań (psi zaprzęg) lub hulajnogi (scooter). Przyjrzyjmy się zatem kilku ważnym aspektom, od których będzie zależeć Twój wybór sprzętu, a następnie odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego jest to tak ważne?

 

1. WYSOKOŚĆ PUNKTU ZACZEPIENIA - CIĄGNIĘCIA

To na jakiej wysokości będzie zaczepiona smycz lub lina odchodząca od psa (psów) może mieć kluczowe znaczenie dla wyboru uprzęży. Możemy wyróżnić dwie wysokości: 

- niską, na poziomie grzbietu psa, która jest właściwa dla ciągnięcia sań, hulajnogi, czy wózków zaprzęgowych. Lina przymocowana jest bezpośrednio do sprzętu.

- wysoką, gdy smycz idzie pod kątem do góry wobec kręgosłupa psa. Charakterystyczna jest dla canicrossu, bikejoringu, skijoringu. Smycz przymocowana jest do pasa biegacza lub pod kierownicą roweru. 

2. OBRĘCZ 

Obręcz wokół karku psa zawsze powinna mieć odpowiedni kształt, którym jest kształt chomąta. Taka budowa szelek w przedniej części przypomina literę Y. Uprząż układa się wokół karku nad ramionami, dzięki czemu nie blokuje ruchu obręczy barkowej. Powinna być dość ciasna, aby nie spadała na ramiona. Ważne również jest, aby część połączenia 3 pasków (Y) opierała się na mostku, dzięki czemu nie będzie przesuwać się w górę na gardło. Wkładając 2 palce pod obręcz w jej górnej części (nad karkiem) łatwo skontrolujesz, czy nie jest za ciasna lub za luźna. 

3. DŁUGOŚĆ SZELEK I GŁĘBOKOŚĆ KLATKI PIERSIOWEJ

Długość to skomplikowana sprawa u wielu typów szelek, które nie mają regulacji. Szelki powinny kończyć się nad nasadą ogona. Jeśli Twój pies ma dużą okrywę włosową, sprawdź dokładnie za pomocą dotyku, gdzie kończy się grzbiet. Paski, które przechodzą pod klatką piersiową na grzbiet i łączą się pętlą do zaczepienia smyczy, powinny w całości opierać się na żebrach. Zbyt krótkie paski (za krótka uprząż) spowodują, że punkt zaczepienia smyczy będzie znajdować się w złym miejscu - nad grzbietem. Zbyt długie paski natomiast (za długa uprząż) będą nachodzić na miękką część brzucha, uciskając go. Punkt zaczepienia smyczy (pętla) może wtedy znajdować się zbyt daleko poza ciałem psa. Należy również zwrócić uwagę na to, czy paski nie znajdują się tuż przy pachach, co mogłoby powodować otarcia i utrudniać ruch przednich kończyn. 

 

 

 

4. DODATKOWE ELEMENTY I UDOGODNIENIA

Dużym plusem w konstrukcji szelek jest możliwość regulacji. O ile część szyjna (obręcz) jest nieregulowana, co sprawia, że musi być dobrze dopasowana, o tyle długość pasków grzbietowych oraz głębokość klatki piersiowej można regulować w niektórych modelach szelek. Pozwala to dopasować uprząż na długość i głębokość przy zachowaniu tego samego obwodu obręczy szyjnej. 

Rzadko, ale może się zdarzyć, że szelki umożliwiające regulację, posiadają zaczepy, klamry w nieodpowiednich miejscach lub miejscach niezabezpieczonych od bezpośredniej styczności z ciałem. Zwłaszcza metalowe elementy w punktach, gdzie ciało psa wykonuje dużą pracę (czyli w takich, w których ciało zapiera się o obręcz), mogą naciskać, ocierać lub wyrywać sierść i włosy. 

 

5. KRÓTKIE SZELKI SPORTOWE

Krótkie szelki to osobna i bardzo duża kategoria wśród szelek. Sprawdzają się na codzień oraz na trekkingi. Wybierają je miłośnicy dogtrekkingu, którzy pokonują trasy marszem lub truchtem, górskich wypraw, lekkiego joggingu lub właściciele małych piesków. Stanowią alternatywę dla psów, które w długiej uprzęży trenują.

Uwaga: jeśli regularnie trenujesz bieganie lub inne aktywności psich zaprzęgów, a Twój pies pracuje w uprzęży dobrze, Twoim wyborem będą sledy bądź inne długie szelki, które są najwygodniejsze i najbardziej praktyczne. 

Kształt przedniej część, podobnie jak w długich uprzężach, powinna mieć kształt litery Y, co zapewni pełen komfort ruchu. Część piersiowa nie może ocierać pach psa. Najwygodniejsze są szelki z jednym pasem piersiowym. Obręcz piersiowo - grzbietowa jest zwykle regulowana - zwróć uwagę, czy klamry nie dotykają bezpośrednio ciała psa. 

Częstym kłopotem są szelki, które obracają się na ciele, nawet przy niewielkiej zmianie kierunku.  Powodują dyskomfort, a przesuwający się materiał może ocierać skórę. Dobrze skonstruowane szelki, z szerszymi paskami, wykonane z miękkiego, ale dość sztywnego materiału, nie będą się przekręcać na bok. 

 

 

Na zdjęciu, pomimo kąta naciągnięcia smyczy, szelki pozostały na swoim miejscu, nie opadając na ramiona i bok psa.

  

Mając na uwadze powyższe, zacznij od zmierzenia wymiarów swojego psa. Pomoże Ci w tym poniższy film. Zmierz: obręcz wokół karku ("chomąto") oraz długość grzbietu. Czasami pomocne okażą się też: głębokość klatki piersiowej, waga psa, wysokość w kłębie.    

Na rynku, oprócz klasycznych sledów, znajdziesz też inne modele, które mogą bardzo różnić się od siebie. Przykładowe to: szelki z dwoma podłużnymi paskami grzbietowymi, z odkrytym grzbietem, z jednym paskiem na grzbiecie o długości około 2/3 ciała psa.

Na przykładzie oferty Non-stop dogwear, przyjrzyjmy się konstrukcji dwóch typów, które mają znaczenie dla poszczególnych aktywności.  

 

SLEDY - NANSEN NOME 

Tradycyjna uprząż x-back, w której paski grzbietowe krzyżują się na grzbiecie, została opracowana do aktywności z niskim punktem ciągnięcia. Używana do ciągnięcia przy gangline (lini głównej, od której odchodzą linki ciągowe i szyjne w zaprzęgu), gdzie miejsce ciągnięcia jest tuż za lub poniżej. Przednia płaska część klatki piersiowej wykorzystuje całą moc, jaką pies "wkłada do uprzęży". W istocie, stąd pochodzi większość siły ciągnięcia psa. 

Sledy nie są regulowane, ich waga jest lekka.

Ciągnąc w sledach w sytuacji, gdy smycz amortyzowana idzie pod kątem do góry, delikatniejsze psy mogą odczuwać dyskomfort (nacisk na klatkę piersiową, brzuch). Czworonogi, które pracują w uprzęży mocno, mają w tej sytuacji mniej swobody, przez co tracą więcej siły.

Jeśli Twój pies jest wysoki (ok. 70 cm w kłębie), a Twój wzrost niski, w canicrossie lub skijoringu sledy nadal będą się sprawdzać, bowiem smycz będzie zaczepiona do pasa biodrowego pod niewielkim kątem. Również do jazdy na hulajnodze, do której smycz umocowana jest niżej, niż do roweru, sledy będą odpowiednim wyborem. 

 

  

 

FREEMOTION HARNESS

Szelki z dwoma pasami wzdłuż grzbietu psa, możliwością regulacji głębokości klatki piersiowej oraz długości (co sprawia, że ich waga jest większa niż sledów). Używa się ich do canicrossu, bikejoringu, skijoringu, dogtrekkingu, czyli wszędzie tam, gdzie lina amortyzowana idzie pod ostrym kątem do góry. Konstrukcja uprzęży pozwala na przeniesienie siły ponad ramiona przez cały grzbiet i pod kątem do góry - zupełnie inaczej niż x-backi. Dzięki temu nawet pod dużym kątem ciągnięcia, klatka piersiowa jest swobodna, a kręgosłup pracuje w naturalnym ruchu. 

Istotną sprawą jest obserwacja biegu psa podczas ciągnięcia. Ogólnie rzecz ujmując, na sprinterskiej i równej trasie, gdy zwierzę rozwija najszybszą prędkość, porusza się w cwale. Pod górkę, na trudniejszej trasie, czy przy długotrwałym wysiłku - w galopie. Podczas obu biegów kręgosłup zgina się, tylne łapy pozostają na ziemi odbijając ciało od podłoża, przednie znajdują się w powietrzu. Następnie przednie łapy wyciągają się daleko do przodu, tylne do tyłu, kręgosłup rozciąga się i prostuje.

Szelki, które pozwalają na całkowitą swobodę ruchu, to szelki, w których przednie łapy będą miały maksymalny zakres "wydłużenia", a kręgosłup wyprostowania oraz zgięcia. W wypadku uprawiania canicrossu, skijoringu, bikejoringu, ciało psa wykorzystuje górne paski w szelkach Freemotion do wyprostowania oraz zgięcia tak, aby siła została przekazana poprzez całe ciało psa do sportowca.

 

W tej fazie cwału pies zgina kręgosłup w łuk "opierając" się o obręcz wokół karku, a paski wzdłuż grzbietu przenoszą siłę przez całe ciało aż do narciarza. Czerowne szelki Combined Harness są bardziej profesjonalną wersją Freemotion. Ich obręcz jest usztywniona, dzięki czemu pies lepiej i mocniej zapiera się o przód szelek.

 

Zdjęcie obrazuje moment prostowania kręgosłupa w drugiej fazie cwału, głowa jest pochylona.

 

Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim komfort Twojego psa, dlatego w wyborze rodzaju szelek dostosuj się do niego. Obserwuj jak pracuje w uprzęży i zmień ją, jeśli uznasz, że nie jest odpowiednia. 

 

PROBLEMY, KTÓRE MOGĄ POJAWIĆ SIĘ W ZWIĄZKU Z UŻYWANIEM NIEODPOWIEDNIEJ UPRZĘŻY

W trakcie ciągnięcia, pies może próbować ulżyć sobie w dyskomforcie biegnąc na skos. Tego typu długotrwały wysiłek spowoduje obciążenie jednej strony ciała bardziej, niż drugiej. Mięśnie rozwijają się nierównomiernie po obu stronach, skracają się, przez co ciało jest częściowo spięte, a to może być przyczyną przyszłych problemów ze strony aparatu ruchu. 

Zwróć uwagę czy:

- pies nie charczy, nie poddusza się;

- obręcz nie opada na ramiona blokując ruch przednich kończyn

- obręcz nie naciska na gardło, przez co pies nie będzie w stanie schylić głowy

 

WSKAZÓWKI

Przymierzanie szelek zawsze wykonuj mocno naciągając uprzęż za jej koniec. Sprawdź dokładnie, zaczynając od klatki piersiowej, czy obręcz szelek jest dobrze dopasowana, ruch ramion jest swobodny, szelki opierają się na żebrach, pętla na ich końcu zaczyna się nad nasadą ogona. Jeśli masz możliwość, przebiegnij się z psem tak, jak na treningu, aby móc ocenić pracę psa i ułożenie szelek na jego ciele.  

Jeśli pies ma wypukłą klatkę piersiową, wybierz szelki, które są dostatecznie szerokie w przedniej części, aby zapobiec ich przemieszczaniu się.

Podczas pracy w uprzęży: 

- pies musi mieć możliwość ruchu głowy w dół przy mocnym odbiciu się od podłoża 

- ciało psa podczas biegu musi być równomiernie obciążone (biegnie równo)

- paski piersiowe szelek nie mogą przesunąć się z żeber na brzuch

 

freemotion harness non-stop dogwear

          Zauważ, gdzie zaczyna się pętla na końcu szelek oraz jak układają się paski piersiowe na ciele psa.

 

 Oba psy są w stanie schylić mocno głowę, aby odeprzeć się kończynami od podłoża (i teoeretycznie: wystartować, choć tutaj biegaczki raczej nie mają tego samego zamiaru).

 

Pamiętaj, że uprząż psa, podobnie jak nasze buty, ulega zużyciu. Po kilku latach lub setkach kilometrów, sprawdź materiał oraz przyjrzyj się, czy Twojemu psu nadal dobrze się w niej pracuje. Ciągnięcie korzystnie wpływa na ciało psa: buduje mięśnie, czym wspiera stawy i układ ruchu. Poprawia się kondycja, znika problem z nadwagą. Ciało psa wykonującego regularny wysiłek fizyczny po jakimś czasie zmieni się, dlatego możliwe, że będzie potrzeba wymiany szelek na inny rozmiar. 

Nigdy nie zwężaj, nie skracaj, ani nie wydłużaj konstrukcji szelek samemu. Produkt jest tak wymierzony, że Twoje próby zmiany rozmiaru zaburzą jego proporcje. Kup nowy produkt dopasowany do Twojego psa, aby Wasze wspólne aktywności były wspólną przyjemnością. Jego dobro i radość ze sportu zależy głównie od Ciebie. 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl