Psie sporty – o flyballu
Ten artykuł będzie o sporcie, który: jest szybki, jak petarda, widowiskowy, publiczność go kocha, wyzwala dużo emocji, najbardziej wyzwala ogrom adrenaliny. Co jednak najważniejsze – wykorzystuje uwielbienie psów do zabawy
Co było przed flyballem?
Przyjmuje się, że flyball narodził się w USA w latach 70-tych poprzedniego wieku, a inspiracją dla jego powstania był kochający piłeczki pies kalifornijczyka, Herberta Wagnera. Nie wzięło się jednak znikąd. Już w latach 60-tych popularnym psim sportem był scent hurdle race, czyli wyścig przez płotki z wykorzystaniem zapachu.
Scent hurdling to sztafeta pomiędzy dwoma zespołami złożonymi z czterech psów. Psy ścigają się, przeskakując płotki, do pudełka zapachowego zawierającego cztery hantle – aporty. Każdy pies ma na sobie kamizelkę z numerem, do którego przypisany jest aport o tym samym numerze. Pies ma za zadanie zidentyfikować aport z zapachem swojego właściciela i natychmiast wrócić z nim na miejsce startu skacząc przez płotki, po czym startuje kolejny pies z drużyny. Podniesiony aport z pudełka zostaje zastąpiony “czystym” aportem, bez zapachu, aby każdy pies odnalazł swój spośród czterech opcji znajdujących się w pudełku. Wyścig wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza doprowadzi wszystkie cztery psy z hantlami do mety. Sport ten nie jest znany ani uprawiany w Polsce.
Flyball
W scent hurdling Herbert Wagner dokonał zmiany zastępując aporty zapachowe piłeczką tenisową i dodając wyrzutnię piłek. Pozostały dwa tory z „hopkami”.
Tor do flyballu ma długość 15,05 m od linii startu do linii boksu. Psy rozpędzają się na powierzchni 20 m przed linią startu. Na dwóch równoległych torach rywalizują ze sobą dwie psie drużyny, po cztery psy w każdej. Każdy z psów musi pokonać cztery hopki (płotki), a na końcu czeka na niego boks, z którego musi zabrać piłkę.
Wszystko dzieje się bardzo szybko: odbijając się od wyrzutni przy nawrocie, pies uruchamia mechanizm wyrzucający piłkę. Łapie ją w locie (praktycznie – w okamgnieniu) i wraca jak najszybciej do właściciela mijając na linii startu/mety kolejnego psa biegnącego z pełną prędkością. Wygrywa ta drużyna, która wykona bezbłędny bieg szybciej od rywali. Za linią mety na psa zawsze czeka nagroda – zabawka w postaci szarpaka.
Drużyny ścigają się w dywizjach. Każda dywizja wyznaczona jest przez oszacowany przez drużyny całkowity czas startu. Zatem dwie rywalizujące drużyny startują w dywizji z psami o podobym poziomie uzyskiwanego czasu. Dzięki temu szanse obu drużyn są wyrównane. Ale zwycięstwo, jak już zostało powiedziane wyżej, zależy również od poprawności wykonanego startu.
Flyball w Polsce
Flyball w Polsce rozgrywany jest już długo, bo od 1998 roku, a Związek Sportu Flyball istnieje od 2014 roku. W Polsce rozgrywane są Puchar Polski i Mistrzostwa Polski, a także halowe zawody na matach. Można go bowiem trenować na zewnątrz, jak i na hali. Polskie drużyny 3 razy zostały Mistrzami Europy (2014, 2015, 2017) i wielokrotnie stawały na podium turniejów międzynarodowych.
Flyball to jedyny sport drużynowy w Polsce, aby go uprawiać, potrzebny jest zespół. W naszym kraju aktywnych jest 14 klubów, m.in. we Wrocławiu, Trójmieście, na Śląsku, w Warszawie. Nabory do drużyn zazwyczaj startują wiosną, kiedy zaczyna się sezon treningów na trawie, lub późną jesienią, kiedy zaczynają się treningi halowe.
Drużyna
Jak żaden inny, flyball to sport zespołowy i na tym polega jego wyjątkowość. Drużyna wspiera się nawzajem. Będąc członkiem zespołu psi i ludzcy zawodnicy czują się ważnym ogniwem w całości. Docenia się udział każdego psa, jego jednostkowe predyspozycje i osobowość. Poprzez szacunek do różnorodności buduje się sukces drużyny.
Flyball łączy w całość zabawę, bieganie, aportowanie i rywalizację, które psy uwielbiają. Poczucie zadowolenia, radości psa z aktywności jest kluczowa. Dzięki bliskiej relacji i współpracy z człowiekiem każdy pies i jego właściciel odnosi własny sukces.
Jedną z topowych drużyn flyballowych jest Fractal Flyball Team. Fractal może pochwalić się wieloma sukcesami. Działa nie tylko treningowo, ale również prowadzi seminaria w Polsce i innych krajach, szerząc wiedzę i swoje doświadczenie o tym sporcie i zachęcając do jego uprawiania.
Do Fractala należą nasi ambasadorzy, Natalia i Fuks (IG: fuks.the.boar), niewielki ciałem wulkan energii, którego zdjęcia często pojawiają się na naszych profilach społecznościowych. Niedawno dołączył do nich szczeniak Maui, specjalnie wyhodowany do tego sportu. Kolejne artykuły będą właśnie o nich, stay tuned!
Jaki pies może trenować flyball?
Odpowiedzmy sobie jeszcze na to jedno pytanie na koniec. Otóż, niemal każda rasa i typ psa może trenować i startować we flyballu. Na poziomie sportowym najbardziej sprawdzają się psy małe oraz średniej wielkości. Ponieważ jest to sport fizycznie wymagający, pies nie może mieć nadwagi, problemów z aparatem ruchu, układem oddechowym czy kardiologicznym. Wymagana jest zwinność w wykonaniu obrotu podczas odbierania piłki na boksie, którą każdy pies nabiera podczas wielomiesięcznych treningów. Przeskakiwanie przeszkód w szybkim tempie jest również szlifowane przez cały okres “kariery sportowej” psiego zawodnika.
Najwięcej jednak zależy od regularności treningów i skrupulatności w wykonywaniu ćwiczeń. Początkowe tygodnie nie są ani widowiskowe ani adrenalinowe, ale bardzo potrzebne dla zdobycia fizycznej sprawności i psychicznej gotowości do startów.
Fot. Fuks i Natalia w akcji, Fractal Flyball Team.