Wybieramy ubranie dla psa 0

Większość psów, przede wszystkich tych z podszerstkiem, nie potrzebuje ubrania na codzienne spacery. Mają swój własny system ogrzewania ciała. Jednak w pewnych warunkach i one będą potrzebować dodatkowej warstwy. Przyjrzyjmy się zatem różnym sytuacjom i aspektom.

 

 

1.  Spacer na smyczy

Podczas spokojnego spaceru, gdy pies jest na smyczy, a tempo poruszania dostosowane jest do właściciela, psy bez podszerstka, szczeniaki lub stare psy zmarzną nawet przy niewielkim mrozie lub wietrznej, deszczowej pogodzie. Rozwiązaniem jest założenie całorocznego płaszcza, najlepiej nieprzemakalnego, który wystarczająco ochroni organizm. Materiał powinien nie tylko pełnić funkcję cieplną, ale pozwolić na oddychanie, czyli przepuszczać parę wodną. 

Nasz typ: Alpha Pro, dostępny w dwóch kolorach. 

 

2. Przed i po treningu/ zawodach

Przed treningiem, kiedy Ty się rozgrzewasz, przygotowujesz sprzęt lub gdy czekacie na swój start, pies nie może się wychłodzić. Podobnie jak nasze ciało, ciało psa powinno być rozgrzane, aby uchronić je przed kontuzjami. Na ok. 10 minut przed startem zrób psu krótką rozgrzewkę, jeśli do tej pory czekał spokojnie w klatce/ samochodzie. Może nią być krótki, lekki bieg połączony z aktywną zabawą, skokami, okręceniem się wokół własnej osi, wykonaniem skłonów. Do rozgrzewki zdejmij ubranie i załóż z powrotem po odbytej aktywności. Tuż po zakończeniu treningu lub zawodów należy organizm uspokoić. Weź psa na smycz i pospaceruj kilkanaście minut. Dzięki płaszczowi nie dojdzie do szybkiego wychłodzenia mięśni i stawów. Jeżeli potrafisz, wykonaj z psem serię ćwiczeń rozciągających, dopóki ciało jest rozgrzane. Po aktywności, jeśli zabierasz psa do chłodnego samochodu, pozostaw mu ubranie. 

Nasz typ: Alpha Pro, Blest Jacket (wcześniejsza nazwa: Primaloft)

 

3. Syndrom zimnego ogona

Zimny ogon to dokuczliwy, bolący syndrom, który powstaje w skutek wyziębienia. Dochodzi do niego podczas kąpieli w zimnej wodzie, długiego przebywania w wysokim śniegu lub wychłodzeniu organizmu. Często narażone są na niego psy ras myśliwskich po długotrwałej pracy w trakcie łowów. Zmęczenie w kombinacji z jesienną pogodą: chłodem i deszczem, może doprowadzić do zapalenia mięśni, którego objawem będzie właśnie zimny ogon. Dlatego tak ważne jest, aby mieć płaszcz pod ręką i założyć w trakcie lub tuż po aktywności. Płaszcz powinien zakrywać dokładnie wszystkie ważne partie ciała i sięgać aż do końca kręgosłupa, aby chronić całe ciało. 

Nasz typ: Alpha ProBeta Pro Raincoat

 

4. Kanapowce 

Psy, które ciężko jest namówić do spaceru, gdy za oknem mamy jesienną aurę, zawsze powinny dostać ubranie. Jeśli problemem jest deszcz, wystarczy lekki nieocieplany płaszcz, chroniący sierść przed zamoczeniem. Zwróć uwagę, aby był wykonany z oddychającego materiału, który pozwoli na oddawanie ciepła na zewnątrz i ochroni przed przegrzaniem. 

Nasz typ: Beta Pro Raincoat, dostępny w trzech zestawach kolorów

 

5. Na narty, skitury, górskie zimowe trekkingi

Ostatnim przykładem, gdy ubranie dla psa będzie istotnym elementem, są wyprawy zimowe w góry lub długotrwałe aktywności w dużym mrozie. O ile psy z podszerstkiem mają duże możliwości termoregulacji, o tyle przy długim wysiłku fizycznym w mroźnych warunkach, i one mogą odczuwać dokuczliwe zimno. Więcej pisaliśmy o tym w artykule "Zmarznięty pies". Również tam dowiesz się, jak rozpoznać, czy Twój pies jest wychłodzony. Pamiętaj, że wychłodzony organizm to niebezpieczny stan fizyczny zagrażający zdrowiu. Jeśli uprawiasz zimowy canicross lub skijoring w dużym mrozie, załóż ubranie na szelki psa. W trakcie biegu, zawsze możesz ściągnąć ubranie, jeżeli Twój przyjaciel będzie dobrze rozgrzany, i założyć z powrotem, w razie potrzeby. Jeżeli masz psa z grubą okrywą i pozwalasz mu na swobodny bieg, najprawdopodobniej będzie się ogrzewać podczas ruchu. Miej natomiast płaszcz na moment, gdy będzie odpoczywać, leżeć w śniegu lub gdy zmęczony, będzie poruszać się dużo wolniej. 

Nasz typ: Blest Jacket, Pro Warm, Longdistance 

 

PAMIĘTAJ

Zimne mięśnie są mniej ukrwione, co pogarsza ich metabolizm i prowadzi do gromadzenia się w nich odpadów metabolizmu. To zaś pogarsza regenerację i zwiększa podatność na obrażenia. Dlatego konieczne jest utrzymanie wszystkich dużych partii mięśni w cieple. Są to przede wszystkim mięśnie ramion i ud (zdjęcie poniżej).

 

MATERIAŁY 

Unikaj wełny, która może działać drażniąco na delikatniejszą skórę, np. szczeniaków, psów z delikatnym włosem lub bardzo krótką sierścią. Najlepiej sprawdzi się ciepły i przyjemny polar, który dodatkowo nie szarpie psiego włosa. 

Specjalne materiały używane w sportach zimowych trafiły również na rynek ubrań dla zwierząt. Takie tkaniny zapewniają nie tylko ciepło, ale przepuszczają parę wodną, aby nie doszło do przegrzania organizmu. Łatwo się czyszczą i szybko wysychają. Twoim wyborem będą zatem materiały nylonowe, które zapewnią wodoodporność, Ripstop, membrany. 

Zwróć uwagę, aby materiał nie szeleścił, co drażni czworonogi. Nie powinien też mieć zbyt wielu ozdób oraz metalowych zapięć, które dotykają ciała (istotne zwłaszcza na mrozie). Krój powinien być dopasowany, ale nie za ciasny, pozwolić na swobodne i czyste oddawanie moczu i kału. 

 

Poniższe zestawienie może pomóc Ci w wyborze ubrania. 

Uwaga I: Primaloft zmienił nazwę na Blest Jacket. 

Uwaga II: Trwa atrakcyjna wyprzedaż płaszczy Pro Warm - zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź, czy nadal dostępny jest rozmiar dla Twojego sierściucha. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl