NAPAJANIE PSA PRZED WYSIŁKIEM FIZYCZNYM
Właściwe napajanie jest istotne nie tylko dla psów uprawiających sport, ale dla każdego, domowego czworonoga. Mając do dyspozycji miskę z wodą, pies napije się zwykle wtedy, gdy ma pragnienie. Zdarza się, że unika picia lub pije małą ilość wody wtedy, gdy czeka na swoich domowników 8 lub więcej godzin, aż wrócą z pracy. To normalne zachowanie, którego celem jest „wytrzymanie” z oddaniem moczu do spaceru. Być może zauważyłeś, że po przywitaniu się w mieszkaniu ze swoim pupilem, ten po chwili udaje się do miski z wodą? Oznacza to, że czekał z ugaszeniem pragnienia do Twojego powrotu i spaceru, który wkrótce nastąpi.
Trenując regularnie sport z psem lub prowadząc bardzo aktywne życie (długie wyprawy do lasu, w góry, długie podróże samochodem do miejsca wypoczynku) do kwestii odpowiedniej hydratacji, należy podejść szczególnie poważnie. Poprzez treningi, czy uczestnictwo w zawodach nie chcemy psu zaszkodzić. Chcemy, aby osiągnął świetne rezultaty, wykorzystał swój potencjał maksymalnie, a przy tym zachował zdrowie, dobrą kondycję i mógł trenować do starości.
Normalnie aktywny, 20-kilogramowy pies potrzebuje ponad 1000 ml wody dziennie, pies sportowy około 2 razy więcej. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego i tuż po nim, zwłaszcza przy wyższej temperaturze i wilgotności powietrza, utrata wody z organizmu następuje niezwykle szybko. Dzięki parowaniu wody poprzez dyszenie, ciało reguluje swoją temperaturę, aby nie dopuścić do przegrzania. Dobrze hydratowny organizm, to również lepsze efekty i większa chęć do pracy i podjęcia wysiłku – pies czuje się bardziej komfortowo. Nie zapomnijmy również o zdrowiu – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dlaczego Twój pies musi pić wodę?
„Aktywne napajanie”
Ponieważ pies nie zna naszych planów i nie wie, że danego dnia czeka go trening, nie napije się odpowiednio wcześnie. Jest to nasze zadanie i o tyle trudne, że chcemy, aby pies wypił wszystko w odpowiednim czasie.
Jak zachęcić psa do picia?
To całkiem proste. Do wody dodaj 1-2 łyżki suchej bądź mokrej karmy, trochę tłuszczu: oleju z ryb (bogaty w kwasy Omega 3), czystego wywaru mięsnego lub smalcu. Smalec (wieprzowy, gęsi) wcześniej wyciągnij z lodówki lub roztop w małej ilości ciepłej wody i dodaj do zimnej porcji wody. Możesz również przygotować napój przedtreningowy, który oprócz nawodnienia, będzie dobrej jakości dawką energii, „nakarmi” mięśnie i przyczyni się do szybszej regeneracji. Drink potreningowy zawierający maltodekstrynę będzie miał szczególne zastosowanie przy regularnych treningach, w przygotowaniu do zawodów, w trakcie kilkudniowych obozów i szkoleń, wystaw czy wymagającej wielogodzinnego wysiłku pracy z człowiekiem (psy myśliwskie, tropiące, ratownicze, policyjne).
Jaka ilość wody i kiedy?
Przed i po każdym treningu.
PRZED: najlepiej na 3 do 2 godzin przed początkiem aktywności.
15 ml wody na 1 kg masy ciała psa.
Jeżeli nie masz tyle czasu, podaj mniejszą porcję najpóźniej do 1 godziny przed wysiłkiem. W sytuacji, że pozostało mniej niż 1 godzina: nie podawaj wcale. Woda pozostałaby w żołądku, co przed wysiłkiem nie jest dobrym rozwiązaniem.
Pamiętaj również o aktywym napajaniu 2 dni przed wydarzeniem oraz w drodze (przy dłuższym transporcie). Wielu zawodników podaje ostatni posiłek późnym popołudniem na dzień przed zawodami. Kolejny posiłek jest dopiero po starcie (jako „obiad”). Napajanie natomiast jest kluczową czynnością wieczorną i poranną i zastępuje śniadanie.
PO: napój potreningowy należy podać od 20 do 30 minut po aktywności, w takiej samej lub nieco mniejszej dawce, co przed wysiłkiem. Wodę od 20 minut do 1 godziny po wysiłku.