Psie sporty – canicross. Jak zacząć biegać z psem?
W artykule odpowiemy sobie na pytania, jak zacząć treningi canicrossu, czyli szybkiego biegania z psem, podczas którego pies ciągnie biegacza, na co zwrócić uwagę na samym początku i jaki sprzęt wybrać?
Kiedy mogę zacząć biegać canicross z moim psem?
Na społecznościowych forach to pytanie jest, obok wyboru odpowiedniego sprzętu, jednym z najczęstszych. Po pierwsze, pies powinien ukończyć fazę wzrostu. U każdej rasy i wielkości psa, proces kostnienia chrząstek wzrostowych długich kości kończy się w różnym wieku, dlatego trudno jest określić konkretny miesiąc życia dla wszystkich szczeniaków. Uśredniając, my i wielu zawodników zalecamy niedoświadczonym osobom nie zaprzągać psa przed ukończeniem 12 miesiąca życia. A jeśli pies należy do wielkich ras, zaprzęganie możemy odłożyć nawet na później.
Drugim argumentem za rozpoczęciem trenowania canicrossu z rocznym psem, jest jego dojrzałość psychiczna. Delikatną szczenięcą psychikę łatwo narazić na złe doświadczenia, które będą miały wpływ na wasze późniejsze treningi. Do osiągnięcia roku ucz psa wszystkich innych życiowych umiejętności, zaznajom go z szelkami, aby ich zakładanie przed treningiem przebiegało sprawnie; z rowerem i rowerzystami; ze skupianiem się na Tobie. To wszystko zaprocentuje!
Górna granica wieku nie istnieje. Możesz zacząć biegać z dorosłym psem w kazdym wieku. U seniorów ważne jest, aby pies był w dobrej kondycji, miał aktualne badania, które dadzą pewność, że nie istnieje zdrowotne przeciwwskazanie do aktywności, takiej jak ciągnięcie. Aktywne życie psa do starości zapewnia mu zaspokojenie potrzeby fizycznej i umysłowej, a także społecznej. Senior tak, jak szczeniak, będzie cieszyć się ze wspólnego czasu ze swoim opiekunem. Weź pod uwagę, żeby od seniora nie wymagać wiele i dostosowywać bieganie pod jego możliwości i humory. 😉
Jak długie dystanse?
Na początek wystarczą bardzo krótkie odcinki. Dlaczego? – ponieważ chcemy, aby pies w ciągnęciu pracował przez cały czas. Tę umiejętność będziemy szlifować jak diament: z precyzją i pomału.
Na kilka pierwszych treningów ciągnięcia, wybierz krótki odcinek prostej leśnej bądź polnej ścieżki, po której nie poruszacie się często i na której nie spotkacie innych biegaczy, psów, użytkowników. Jeśli Twój pies nie należy do ciągnących i chcących być z przodu, poproś bliską osobę, aby jadąc rowerem lub biegnąc przed Wami, zachęcała psa do biegu. Może również stanąć w odległości np. 100 m, tak by psiak go widział i wołać go do siebie. Dzięki temu, pies pobiegnie do przodu ciągnąc Cię.
Cały dystans podziel na kilka takich odcinków o różnej długości (200 m, 300 m, 200 m itd.). Na tym etapie wystarczy kilka krótkich rund, aby psiak miał za każdym razem radość i chęć do biegu. W ten sposób możecie ćwiczyć ciągnięcie 1-2 razy w tygodniu, z kolejnymi tygodniami zwiększając odcinki i częstotliwość do 3-4 treningów. Każdy dystans zaczynaj od odliczania (np. 5, 4, 3, 2, 1, go) i kończ hasłem „stój”, „stop”. Rób tylko krótką przerwę, jeśli potrzeba, na siku lub mały łyk wody.
W tej fazie trenowania Twoim celem będzie wybudowanie u psa motywacji do ciągnięcia przez cały bieg, ciągłej, dobrej pracy w uprzęży. Aby to osiągnąć, radzimy pójść ścieżką małych kroków i nie trenować od razu kilkukilometrowych dystansów. Pamiętaj, że canicross to relatywnie krótki, szybki bieg. Na budowanie objętości wykorzystuj wycieczki i bieganie z psem na wolno, jeśli masz taką możliwość (możesz tu stosować długą i bardzo lekką smycz treningową podpiętą do obroży lub innych szelek, niż te do canicrossu, np. dziesięciometrową).
Co chcemy osiągnąć?
Podobnie jak inne sporty, canicross rządzi się pewnymi prawami. Są to umiejętności, które ostatecznie chcemy poprzez właściwy trening osiągnąć:
- mocna praca w uprzęży (szelkach)
- pełne skupienie na biegu do przodu
- start i stop na Twój jasny sygnał
- niezatrzymywanie się na siku
- niewąchanie terenu, niezwracanie uwagi na inne elementy otoczenia.
Jakie wysposażenie do canicrossu?
Na swój pierwszy trening możesz wypożyczyć pas biodrowy i smycz amortyzowaną od znajomych, a szelki dla psa zapewne jakieś masz. Najważniejsze, aby przednia część (chomąto) miała odpowiednią, ergonomiczną konstrukcję i nie sprawiała psu nieprzyjemnych doznań.
W co się zaopatrzyć, gdy już wiesz, że będziesz z psem biegać? Jakościowo dobry sprzęt wytrzyma wiele lat, warto w taki zainwestować. Szelki do ciągnięcia mają konstrukcję długą, przez cały grzbiet psa, aby umożliwić mu efektywny i swobodny bieg. Sprawdź modele Freemotion od Non-stop dogwear i skontaktuj się z nami, aby dobrać właściwy rozmiar!
Na początku ważnej jest, aby szelki do ciągniecia służyły tylko tej czynności i były używane tylko w canicrossie. Dzięki temu pies pojmie szybko, że w szelkach należy ciagnąć od początku do końca.
Pas biodrowy powinien byt lekki, w miarę możliwości oddychający i wykonany z mocnego materiału, aby wytrzymał ciągnięcie. Ponadto powinien być umiejscowiony na ciele dość nisko. W naszej ofercie znajdziesz dwa pasy, z kieszonką i dający więcej możliwości dopasowania CaniX oraz CaniX Pro – minimalistyczny pas.
Ostatnim elementem jest smycz amortyzująca wszelkie pociagnięcia i umożliwiająca płynne przeniesienie siły psa na biegacza. W zależności od potrzeby możesz wybrać w pełni amortyzowaną smycz lub tylko w części.
Planuj treningi
Planowanie treningów to motywacja sama w sobie. Pomaga wytrwać, pozwala na śledzenie postępów, wspiera w unikaniu błędów. Nie musisz być zawodowym atletą, aby trenować z planem. Dobrze jest mieć cel do osiągnięcia, obojętnie czy jest to start w zawodach, czy po prostu wspólne uprawianie sportu.
Aleksandra Sidoryk
2023-10-29 at 21:25Dzieki za fajny rzeczowy artykuł!
admin
2023-10-29 at 21:32Cieszymy się bardzo i dziękujemy za komentarz.